BLACKMORE'S "Istanbul" NIGHT

Tarihçe ( Story )

 

RITCHIE BLACKMORE, Bir Müzikal Tarih ... ...!

1967 - RITCHIE BLACKMORE – önceleri The Outlaws, Screaming Lord Sutch, and Neil Christian & The Crusaders – gibi gruplarda çaldı. Eski Artwoods /Flowerpot Men üyesi klavyeci Jon Lord tarafından yeni yeni bir grup oluşturmak için çağrıldı. Ki Jon Lord’u da The Searchers’ın eski davulcusu Chris Curtis ayartmıştı. Diğer müzisyenler ise Melody Maker’a verilen ilan sayesinde bulunacaktı.

1968- Şubatta grup vokalde Chris Curtis, basta Dave Curtis ve davulda Bobby Woodman ile birlikte Roundabout adı altında şelkillendi. Anlaşmazlıklarla geçen bir aylık provalardan sonra grupta sadece LORD ve BLACMORE kalacaktı.M15 ve Maze üyesi vokalist Rod Evans ve Johnny Kid & The Pirates üyesi basçı Nick Simper ve Davulcu Ian Paice çağrıldı. Nisanda grup ismini DEEP PURPLE olarak değiştirdi. Bir ara isim olarak Vanilla Fudge model alınarak Concrete God düşünülmüştü.
Grup bir albüm kaydetti ve İngilterede EMI, Amerikada Tetragrammation (Bill Cosby’nin firması) ile plak anlaşması imzaladı. Birkaç ay sonra ilk büyük performansını İngilterede Sunbury festivalinde verdiler. Eylülde albümden çıkan ilk 45lik Hush piyasaya çıktı. Ve Amerikada 4 numaraya kadar yükseldi. Albümün kendisi “Shades of Deep Purple” 25. sıraya kadar çıktı. Aralıkta bir Neil Diamond yourumu olan "Kentucky Woman" hatırı sayılır bir liste başrısı yakaladı.

1969 – Senenin başlarında içinde Ike ve Tina Turner’ın “River Deep , Mountain High” parçası bulunan “The Book to Taliesyn” piyasaya verildi. Temmuzda grup kenid adını verdiği albümü çıkardı. Bundan kısa süre sonra bağlı bulundukları plak şirketi battı, Rod Evans ve Nick Simper gruptan ayrıldı. Yerlerine her ikisi de Episode Six grubu üyesi olan şarkıcı Ian Gillan ve basçı Roger Glover alındı. Bu iki katkı grubun kimyasına bir dinamizm getirdi. Takdire şayan bir yetenek olan ve çok çabuk parlayan BLACKMORE ( ardında İngilterenin en yetenekli solo gitaristlerinden biri oldu ) ile eylül ayında onların en serüvenli denemelerinden biri sayılan Kraliyet filarmoni orkestrası ile Royal Albert Hall’da kaydettikleri “Concerto For Group And Orchestra “ piyasaya çıktı.

1970 – Ağustosta çıkan albümleri “In Rock” İngilterede bir seneden fazla kaldı ve 4 numarayı yakaladı. Albüm günümüze Gillan'’ın çığlık vokalleri ile BLACKMORE’un vahşi gitarının ortaklığı ile Heavy-Rock’ın dönüm noktalarından biri olarak kalmıştır. "Black Night," "Strange Kind of Woman," ve " Child in Time" gibi DEEP PURPLE klasiklerini içeren albüm İngilterede ilgi çekmeyi başarmıştır.

1971 – Haziranda The Faces ile ABD turnesine çıktılar. İki ay sonra grup “Fireball” albümünü piyasaya sürdü. Amerikada ilk 40’a giren grup İngilterede ise ilk kez listebaşı oldu. Grup Ekimde Montrö’ye kayıt için gitmeden önce EMI dağıtımı altında çalışacak olan kendi plak firmasını kurdu. 3 Aralıkta Montrö gazinosunda kayıt yaparlarken Frank Zappa ve Mothers of Invention sahnedeyken çıkan yangın artık ölümsüz olan bir şarkının fikir kaynağı oldu. SMOKE ON THE WATER bir sonraki albümlerinde yeralacaktı.

1972 - Deep Purple Machine Head’i piyasaya çıktı., bu albümde İngilterede zirveyi buldu ; Amerikada ise 7 numaraya kadar çıktı. Dünyaçapında meşhur olan “Smoke on the water” ile beraber "Space Truckin'," "Lazy," ve "Highway Star." Gibi güçlü parçaları da içeriyordu. 44 hafta süren devasa bir turneye çıktılar. ( bir ikincisi ancak Led Zeppelin tarafından gerçekleştirilebildi ) Machine Head geçen bu kadar seneden sonra bile hala bütün zamanların en büyük albümlerinden biri olarak olarak anılmaktadır.

1973 - Made In Japan – 72 yaz turnelerindeki kayıtlarından oluşan bir konser albümüydü. Ocakta yayınlandı; Amerikada 6 numaraya çıktı. Her nekadar eski bir albüm olsada bugüne dek çok iyi bir satış başarısı yakalamıştır. Diğer bir albüm “Who do we think we are” neredeyse aynı anda çıktı ve Amerikada 15 numaraya ulaştı. Yılın ortalarında Gillan ve Glover Smoke on the water’ın 4 numarayı yakalamasından nemen önce gruptan ayıldılar. Eylülde Trapeze basçısı Glenn Hughess ve daha önce Fabuloser Brothers vokalisti olan tanınmamış David Coverdale ( ki sonraları Whitesnake ile büyük başarılara imza atacaktır. ) yerlerini doldurdular.

1974 – Martta Coverdale ve Hughess ile beraber “Burn” piyasaya çıktı. Değişiklik grubun hızını kesememişti ve albüm Amerikada ilk on içine girdi. Senenin sonunda diğer bir albüm “Stormbringer” çıktı ve ilk yirmi içerisinde yeraldı. Kasımda sahtekarın biri Blackmore’un adıyla ödünç aldığı bir Porsche ile Iowa city’de bir kaza geçirdi. Blackmore o sırada grupla birlikte San Fransiscodaydı.

1975 – Nisanda , RITCHIE BLACKMORE Deep Purpledan ayrılarak yeni bir grup kurdu. Amerikan grubu Elf’in çekirdeğini oluşturduğu kadro vokalde Ronnie James Dio , klavyelerde Mickey Lee Soule basta Craig Gruber , ve davulda Gary Driscoll dan oluşuyordu.Bu yapılanmanın öncesinde Blackmore Elf ile “Black sheep of the family” parçasını kaydetmiş ve grup Deep Purple’ın ön grubu olarak turlara dahil olmuştu. Blackmore mayısta yeni grubu ile “Ritchie Blackmore's Rainbow” albümünün kayıtları için Münihteydi. Albüm listelerde yükseldiği sıralarda, ( Amerikada ilk 30 ) Soule, Gruber, ve Driscoll ayrıldı. Yerlerini Hariot basçısı Jimmy Bain, Blessings klavyecisi Tony Carey, ve Jeff Beck Group davulcusu Cozy Powell doldurdu.

1976 – Temmuzda yeni kadronun ilk albümü çıktı. “Rainbow Rising” Ağustos başında Amerika turnesi ve sonrasında , Japonya, Avrupa ve Kanada.

1977 – Senenin başında Jimmy Bain yerine Uriah Heep basçısı Mark Clarke göreve geldi ; mayısta yeni albüm kayıtlarının hemen başlarında Clarke ve Tony Carey ayrıldı. Bunun üzerine Blackmore bir konser albümüne konsantre olmaya başladı. Yeni gelenler basta sonradan Uriah Heep ve Gary Moore ile çalışacak olab Bob Daisley ve klavyeci David Stone oldu, Eski kadrolu ( BLACKMORE, Dio, Carey, Bain, and Powell ) konser albümü piyasaya çıktı. Albümden çıkarılan 45’lik olan “Kill the king” grubun ilk liste başarısıydı. Sene sonunda Pariste üçüncü stüdyo albümünün kayıtlarına başladı.

1978 – Ocak başında Amerika ve Japonyayı kapsayan ve bütün bir sene sürecek olan dünya turnesine çıktılar. “Long live rock’n roll” mayısta yayınlandı. On aylık turne sonrasında Ritchie kadrodan hayalkırıklığına uğramaya başladı. Sadece Cozy’i kadroda bıraktı. Ve Deep Purple dan arkadaşı Ian Gillan va klavyeci Don Airey’i kadroya aldı.

1979 - BLACKMORE şarkıcı Graham Bonnet ve her zamanki arkadaşı Roger Glover’ı alarak kadroyu tamamladı. Glover’ın yapımcılığında “Down to Earth” eylül ayında çıktı. Albümden çıkan ilk 45’lik olan Russ Ballard parçası “Since you’ve been gone” yıl sonuna doğru çıktı , ve belli bir başarı sağladı.

1980 – Mart ayında Glover ve Blackmore bestesi olan “All night long” çıktı ve İngilterede 5 numaraya çıktı. Ağustosta Donnington Şatosunda düzenlenen ilk “Monsters of Rock” festivaline ana grup olarak çıktılar. Kısa bir süre sonra Powell ve Bonnet solo kariyerleri için gruptan ayrılmışlardır. Davulda Bobby Rondinelli ve Vokalde Joe Lynne Turner kadroya girer. Bu sırada ilk kadrodaki vokalist Rod Evans zorlama bir kadro ile Deep Purple adı altında turnedeydi. BLACKMORE ve Glover yasal haklarını korumak için tepki gösterirler ve “Deepest Purple / The Very Best of Deep Purple” albümünü piyasaya çıkarırlar. Albüm 70-72 arasında kaydedilen parçaları içermekteydi.

1981 – “Difficult To Cure” şubatta vitrinlerdeydi. Yine Ballard tarafından yazılan “I Surrender” İngilteredeki en büyük liste başarısını gösterdi. Polydor UK bunun üzerine ilk hitleri olan "Kill The King,"i tekrar piyasaya sürdü. Ve tabiki ilk albüm olan “Ritchie Blackmore's Rainbow” u da. Ve bütün bunların üzerine bir de Best of albüm piyasaya sürüldü.

1982 – Nisanda yeni albüm “Straight Between The Eyes” yayınlandı. İlk 45’lik "Stone Cold," ilk 40’a Albüm de İlk 30’a girdi. Grup İngiltereyi es geçerek bir dünya turnesine çıktı. Bu arada 1974 tarihli BBC Radyosu kayıtlarından oluşturulan “Live in London” İngilterede piyasaya verildi.

1983 - Bent Out of Shape - BLACKMORE, Glover, Turner, ve yeni elemanlar olan klavyeci Dave Rosenthal ve davulcu Chuck Burgi ile kaydedildi. "Street of Dreams," 45’liğinin videosu hipnoz gösterimi içerdiğinden o sıralar yeni ortaya çıkan MTV’de yasaklandı. Ekimde 81’den sonra ilk defa İngiltereyi turladı. Bir ay sonra albüm Amerikada da ilgi görmeye başladı ve 34 numaraya kadar yükseldi. MTV yasağına rağmen başarı sağlamışlardı.

1984 - RITCHIE BLACKMORE Glover ile beraber Deep Purple’ı en başarılı kadrosuna döndürdü. ( Balackmore , Gillan , Glover , Paice , Lord ). Turneden önce Rainbow Japonya’ya son bir turne yaptı. Ve son performanslarında Japon bir senfoni orkestrası eşlik etti. Konserde Blackmore’un Beethoven’ın 9. Senfoni adaptasyonu yeralıyordu. Kasımda Deep Purple olarak Amerika için Mercury plak firması ile anlaşıldı. Ve kasımda “Perfect Strangers” piyasadaydı. Ve 17. sıraya yükseldi.

1985 – Şubatta albümün ilk 45liği "Knocking At Your Back Door," yayınlandı. Bunu albümle aynı adı taşıyan “Perfect Strangers” izledi. İngilterede “TheAnthology” yayınlandı.

1986 – Rainbow’un çifte toplama albümü Finyl Vinly piyasada. Yayınlanmamış canlı performanslar ve bazı 45liklerdeki B yüzü parçalarını içeriyordu. Bu albüm Grubun kariyerinde önemli ve son bir başarı sayılabilir.

1987 – Şubatta Deep Purple olarak “The House of The Blue Light” albümünü yayınladılar. İngilterede ilk 10 ve Amerika ilk 40’ı buldular. Seneyi Avrupa çapında bir turne ile geçirdiler.

1988 - Nobody's Perfect – Geçen seneki turnenin kayıtlarından oluşturulan “Nobody’s Perfect” temmuzda plakçılardaydı. Albüm sonrası grup iki ay boyunca aynı isimli bir turne ile Amerikada konser salonlarını doldurdu.

1989 – Temmuzda Gillan “Müzikal Ayrılıklardan” ! ! ! dolayı gruptan ayrıldı.

1990 – Kasımda Joe Lynne Turner ile beraber “Maters and Slave” albümü çıktı.

1991 – Albümü desteklemek için ABD , Güney Amerika, Avrupa , Japonya , Israil , ve Pasifik çevresini dolaştılar.

1992 - RCA Plak firmasının isteği üzerine Gillan tekrar yuvaya döndü ve “The Battle rages on” Glover ve Tom Panunzio yapımcılığında çıktı.

1993 - Deep Purple – bu sefer Gillan’ın dümeninde Avrupayı turlamaya başladı. Turnenin ortasında Blackmore Gillan’ın performansından hoşnut kalmadığını belirterek turneden ayrıldı. Grup turnenin Japonya ayağını Joe Satriani’nin yardımı ile tamamladı. Blackmore Amerikaya dönerek “RITCHIE BLACKMORE'S RAINBOW” için müzisyen arayışına girdi..

1994 – BLACKMORE sene sonunda Rainbow’un yeniden canlanması için New Yorkta bir yetenek yarışması düzenledi. yeni kadro buna göre şekillendi; ( iskoç vokalist Doogle White (Praying Mantis) klavyeci Paul Morris (Doro Pesch), basçı Greg Smith (Alice Cooper, Blue Oyster Cult, Joe Lynn Turner), davulcu John O'Reilly (Ritchie Havens, Blue Oyster Cult, Joe Lynn Turner) ve geri vokalde şarkıcı Candice Night ( ilk single "Ariel,"’i BLACKMORE ile beraber yazdılar )

1995 – Senenin başından eylüle kadar yeni albüm için çalıştılar. Yeni albümün ismi “Stranger in Us All” Albümü BMG International yayınladı. İlk hafta içerisinde Japonyada 100.000 kopya satıldı. Bu dikkate değer başarıda Burrn! Dergisinin BLACKMORE’a verdiği En iyi şarkıyazarı , En iyi gitarist , En İyi konser şovu , Senenin eniyi şarkısı gibi dallarda verdiği 7 okuyucu ödülününde payı vardı. Aynı tür bir ödül de Almanya’daki bir derginin en iyi gitarist ödülüydü. “Ariel” single’ı çıktıktan kısa süre sonra video klibi MTV Avrupa kanalında çok sık gösterilmeye başladı. Sene sonuna doğru Davuldaki O’Reilly yerini eskiden de Rainbow’da çalan Chuck Burgi’ye bıraktı.

1996 - RAINBOW Şili , Arjantin ve Brezilya’da kapalı gişe konserlerle çok başarılı geçen bir Güney Amerika turnesi sonrası ZZ Top , Little Feat gibi gruplarında bulunduğu bir Avrupa Festivali turnesine katıldı. Ve 40.000 kişilik bir kalabalığı yakaladığı konserler verdi. Almanya konserlerinden birinden sonra 60ların ünlü şarkıcılarından Pat Boone hazırladığı yeni albümünün gitar bölümleri için BLACKMORE’dan yardım istedi. Metal coverları içeren “In a Metal mood” ! ! . Eğlenceli ve tatmin edici bir çalışma olan albümde Boone’un Smoke ontheWater yorumunda çaldı. Yine bu sene Hank Marvin ve Shadows için hazırlanan saygı (Twang) albümünde ünlü “Apache”yi Ritchie yorumladı. Ohiodaki Rock’n Roll Hall of Fame sergisinde ve Hollywood’daki kaldırımda kendisine bir yer ayrıldı. Aynı sene Twister isimli filmde kısa bir süre gözüktü. Ekim ayında akustik albüm (Shadow of the moon) kayıtlarına başladı. Yeni grubunun ismi artık “Blackmore’s Night” olmuştu. Grubun iki belirgin üyesi Blackmore ve vokalist Candice Night dört otantik rönesans ezgisine yeni sözler yazdılar. Ve albümün diğer parçaları modern bir sound içeriyordu. Jethro Tull grubunnun beyni Ian Anderson “Play minstrel play” parçasında konuk oldu. Aralıkta Japon BMG plak şirketi ileride çıkarılması planlanan 3 single’ın videolarını hazırladı.

1997 - RITCHIE BLACKMORE'S RAINBOW Stranger in us all albümünü desteklemek amacıyla Amerika turnesine çıktı. 20 Şubatta Grup turnedeyken diğer proje olan Blackmore’s Night’ın albümü Shadow Of The Moon piyasaya verildi., Nisan’ın sonlarında Japonyada piyasaya verilen albüm bir kaç hafta içerisinde 100.000 satış rakamına ulaştı. Ve Billboard Japonya listesinde 14 numaraya çıktı. 31 Mayısta Ritchie Blackmore's Rainbow Danimarkada Esbjerg Rock Festival festivalinde ana grup olarak sahne aldı. Shadow of the moon haziran başında avrupada piyasaya çıktı ve hemen listelere girdi. Albüm Almanyada 17 hafta listelerde kaldı.

Temmuz 1997 - Deepest Purple Amerikada aynı anda altın ve gümüş plak aldı. 1997 - Ritchie yeni grubu Blackmore's Night ile ilk akustik/elektrik SHADOW OF THE MOON turuna başladı. Japonya ve Avrupada kapalı gişe sahne aldı. Şubat 17, 1998 SHADOW OF THE MOON Amerikada piyasaya verildi. March 1998 - 'NO SECOND CHANCE ' radyo single olarak Brezilyada piyasaya çıktı.ve 5 numaraya kadar yükseldi

May 8, 1998 'WISH YOU WERE HERE' ilk radyo single olarak piyasada. May 1998 Shadow of the Moon Japonyada altın plakla ödüllendirildi. Haziran 1998 Candice Night and Ritchie Blackmore stüdyoya girerek ikinci albümlerin hazırlıklarına başladılar.

Eylül 25, 1998 - Blackmore's Night Atinadaki Uluslar arası Rock ödüllerinde ana grup olarak yeraldı.

Eylül – Ekim 1998 - Blackmore's Night Avrupaya dönerek Kiliseler , Sinagoglar ve şatolarda konserler verdi.

Kasım 1998 - Ritchie Blackmore ve Candice Night özel bir gösteri için Londrada Chrysalis TV stüdyolarında kayıt yaptılar.

Aralık 14-20, 1998 - Blackmore Kevin Bacon’ın gitar efsaneleri adlı radyo programında konuk spiker olarak yeraldı.

Ocak 1999 - Blackmore's Night’ın yeni projesi "Under A Violet Moon" için stüdyoya geri dönüldü. Wind In The Willows parçasında Strawbs grubunun lideri John Ford vokallerde yeraldı.

Bahar 1999 - Rhino Records bir Deep Purple box set yayınlandı.

Bahar -Yaz 1999 - Ritchie Blackmore and Candice Night VH1 kanalında "Where are they Now" programında yeraldılar. Bu bölüm Best of VH1 adı altında sene boyunca yayınlandı.

Bahar 1999 - Polygram bütün Rainbow albümlerini tekrar yayınladı.
Nisan 1999 - Under A Violet Moon iJaponyada yayınlandı ve 2 numaradan listelere girdi. Billboard uluslar arası listesinde de 12 numaraya çıktı. Rainbow ve Deep Purple Chrysalis TV Special programında bütün zamanların en iyi 10 grubu içerisinde yeraldı.

Mayıs 1999 - Under A Violet Moon Avrupada yayınlandı ve Bilboard listelerinde 20 numaraya çıktı.

Temmuz 1999 - Under A Violet Moon Amerikada yayınlandı.

Haziran -Temmuz 1999 - Blackmore's Night Avrupada Şato konserlerine devam etti. Kapalı gişe geçen bu turne oldukça büyük etki yarattı.

Eylül 1999 - Ritchie and Candice CNN World Beat programında yeraldılar. Christmas Special programına katıldılar. Ve bu 2000 yılında yayınlandı.

Ekim 1999 - Blackmore's Night Amerika turnesinin ilk ayağına Ortabatı / New York bölgesinden başladı. Ve özürlü çoçuklar için iki sokak hayvanları için bir hayır konseri verdi

Aralık 1999 - Daily Telegraph Sunday gazetesinde Ritchie Blackmore ve Candice Night ile ilgili bir makale yeraldı.

Ocak 2000 - Blackmore's Night İtalyayı turladı.

Ocak-Şubat 2000 – Avrupa turnesi devam etti sonrasındaki Japonya turnesinden sonra tekrar Avrupaya döndüler.

Mayıs 2000 - CNN Worldbeat Blackmore's Night’ı da içeren özel bir ortaçağ müziği yayınladı.

Yaz 2000 - Blackmore's Night Avrupaya dönerek Şato konserlerine devam etti.

Haziran-Temmuz 2001 - Fires At Midnight Japonya ve Avrupada piyasaya çıktı. Almanyada 9 Japonyada 20 , Avusturyada 34 Çek Cumhuriyetinde 21 Slovakyada 26 numaradan listelere girdi.

Ağustos 2001 - Fires At Midnight German Şato turnesi kapalı gişe Hamburg konseri ile başladı.Hayvanları koruma derneği ile birlikte hareket ederek bu hayır hareketine destek oldu. Fires At Midnight Amerikadaki the New Age Voice listelerinde 7 numaraya çıktı. Blackmore's Night Almanya , Çek Cumhuriyetinde ve İsveçte televizyon programlarına konuk oldu.

Eylül 2001 - Fires At Midnight videosu Kanada MusicMax TV listelerinde6 numaraya yükseldi.

Eylül-Ekim 2001 – Turne İngiltere , Hollanda ,Danimarka ve İsveçte geçen kapalı gişe performanslarla devam etti.

Ekim-Kasım 2001 - Times They Are A Changin' videosu Çek Cumhuriyetindeki müzik videosu ödüllerinde yeraldı

Kasım 2001 - Fires At Midnight Rusyada listelerde ilk 20 de 9 hafta yeraldı. Sonrasında listelerdeki yerini I still remember ‘a bıraktı.Uluslararası çoksatanlar listesinde Eylül ve Ekim ayındaki performansı ile yeraldı

Aralık 2001 – Utah Amerikada Hayvan hakları için hayır konserleri verildi.

Mart 2002 - Blackmore's Night Çek Cumhuriyetinde Nova TV tarafından hazırlanan Çek müzik ödüllerinde Pragda özel bir gösteride yer aldı. The Times They Are A Changin Nova TV tarafından ödüllendirildi.

( Şimdilik bu kadar, onlar yazarsa biz ekleyeceğiz )

CENK AKYOL
İstanbul, 14.06.2004

 

Son Güncelleme ( Last Updated ) : 15 Mayıs ( May ) 2004, 12:26

Copyright ©2004, Bora CETIN
Bu sayfada yer alan tüm yazı ve fotoğraflar "Bora CETIN"e aittir, izinsiz alıntı yapılamaz, kullanılamaz.