" Turkish Jethro Tull Book "

 

İŞTE BEKLEDİĞİNİZ KİTAP !
( At the end; Book is Ready ! in 2000 )

Turkish Jethro TULL Book....Turkish Jethro TULL Book

Evet , Son Türkçe JETHRO TULL Kitabı 24 Ekim 2000'de Çıktı !
Sayfa ( Page ) = 352
Boyut ( Size ) = 12cm x 22cm
s/b Foto ( b/w photo ) = 16 Page
Yayımcı ( Publisher ) = Çiviyazıları
Turkish Jethro TULL Book.... Turkish Jethro TULL Book.... Turkish Jethro TULL Book.... Turkish Jethro TULL Book.... Turkish Jethro TULL Book
After 9 years ( in 2000 ) ,
Orhan Kahyaoglu updated and created "New & Last" Turkish J.T. Book ( with Bora Cetin ) ........

BORA ÇETİN'in Katkısı Ne oldu ? : Orhan Kahyaoğlu ile dostluğumuz bir rastlantı sonucu 1993'lere dayanıyor. TULLseverliğimizi birbirimize itiraf edip 1991 kitabı üzerine konuşup birsüre görüşmedik, taa ki JETHRO TULL Magazini A.N.D.'nin Temmuz 1999 sayısında( Aşağıda var )1991 kitabının yorumu çıkana dek. Bu nedenle Orhanla tekrar haberleşip bu gurur verici olaydan haberdar etmek istemiştim.
2000 yılı başında Major'ün , 13 Mayıs 2000 Konser bağlantısını gerçekleştirmesi ertesinde O.Kahyaoğlu ile görüşmelerimizde yeni kitap projesini 1991 de olduğu gibi hemen konser ertesine yetiştirme çabasından söz ediyordu. Bu seferki kitabın içeriği 1991 baskısı gibi olacak , Orhan yine tamamen kendine has üslubu ile TULL Albümlerini ve her albümdeki bazı parçaları kendi tarzı ile yorumlayacak ve seçtiği parçaların Türkçe tercümelerine yer verecekti
Ancak bu kitabın öncekine oranla , değişen iletişim çağı doğrultusunda TULLseverler için önemli başucu ve başvuru bilgileri içermesini'de istiyordu
Bu nedenle kendisine ( kendi deyimi ile ; Türkiyenin en çılgın ve eski , dahası en tanınmış TULL hayranı olarak ..) yardım edip edemiyeceğimi sordu. Ülkemizde JETHRO TULL ile ilgili yapmak istediğim ilk şeylerin başında, grubu Türk müzikseverlerine tanıtan bir kitap yazma isteği olduğu ve Orhanın 1991 baskısı ile ( Yeryüzünde TULL için yazılmış üçüncü kitaptır ! ) kıskançlık krizlerine tutulmuş olmama rağmen ( şaka ! ), büyük bir onur duyarak bu görevi kabul ettim.
İlk iş olarak 1991 sonrası albümlerden Orhanda eksik olanları onun için kopyalamam gerekiyordu , daha sonra internet yardımı ile Orhanda eksik olan şarkı sözlerini bularak , yazılı olarak ona iletmek gerekecekti. Kitabın sonuna koymayı tasarladığımız TULL ile ilgili istatistiksel bilgiler için çalışmalara 2000 yılı Şubat ayında başladım. Çok yoğun iş tempoma rağmen , büyük " JETHRO Aşkı " sayesinde kitabın arka sayfalarında bulacağınız..... ;
1-) J.T. Kuruluşundan bu yana Turne tarihleri ve yerleri ,
2-) J.T. Üyelerinin solo albüm ve diğer grup çalışmaları ,
3-) J.T. Kitapları ,
4-) J.T. Bootleg albümleri ,
5-) J.T. Web Siteleri ( Dünyada ilk kez biraraya getiriliyor ! )......
Bilgilerini, gerek internet gerekse dünya üzerindeki diğer "TULLIAN" dostlarımın ( Martin WEBB , Dag SANDBU , Jan VOORBIJ , Bjoernar NILSEN, David REES , ... ve diğerleri .... ) yardımı ile oluşturdum.
Kitabın oluşumunu sürdüren Orhan'ın gerek duyduğu extra verileri sağlarken bir yandan da bu çalışmaları sürdürüyordum, bu arada Mayıs gelmişti bile , konser heyecanı derken planladığımız gibi kitabı hemen konser ertesine yetiştiremeyeceğimiz kesinleşmişti.
Ancak Genel yapı oluşmaya başlamıştı bile , yayımcı Özcan Sapan boş durmuyor, yazın sıcak aylarında arı gibi dizgiyi hazırlıyordu . Artık sona yaklaşmıştık. Orhan ,kitapta yer alacak Fotoğrafların seçimi işini bana bırakmıştı, bu işin beni bu kadar oyalayacağını tahmin etmiyordum. Klasik ve bilinen fotoğrafların yanısıra şimdiye kadar hiçbiryerde yayımlanmamış fotoğraflar için sevgili dostum Martin Webb den yardım istedim, 13 Mayıs İstanbul konseri sırasında ve grupla daha sonraki birlikteliğimde dijital kameram ile çektiğim resimleri de kullanarak iyi bir bölüm oluşturdum. ( Tüm resimleri kendi Scannerım'da tarayıp Foto-Edit işlemlerini tek tek ben yaptım ).
Fotoğraf çalışmalarım bununla da bitmedi , kitabın ortasına iki sayfaya sığacak şekilde bir " TULL Aile Ağacı" koyma fikrime yayımcı Özcan karşı çıkmadı.İtiraf etmeliyimki ; Bu bölüm için tek-tek istediğim resimleri bulmam oldukça zamanımı aldı ..( sevgili Matt PEGG'in fotoğrafını bulmak için iki hafta uğraştım , az kalsın yanlışlıkla başka birinin fotoğrafını koyuyordum..)
Artık kitap ortaya çıkmaya başlamıştı, geriye kapak ve arka kapak fotoğrafları kalıyordu. Kitabın boyutları onu gerçekten ilk bakışta farklı kılıyordu ancak kapak çok önemli idi. Kapak fotoğrafı seçimi için biraraya geldiğimizde gerçekten tartışmasız birtek fotoğrafı seçtik , benim 13 Mayıs 2000 Istanbul konseri sırasında Dijital kameram ile çektiğim IAN görüntüsü idi bu fotoğraf. Yine arka kapak için yine benim çektiğim görüntülerde yer alan , konserin bitiminde grubun izleyiciyi selamlaması fotoğrafını kullandık.
Böylece en ufak ayrıntısına kadar özenle üzerine titrediğimiz kitap artık sizlere ulaşmaya hazırdı.
Başta Orhan Kahyaoğlu olmak üzere kitaba emeği geçen tüm dostlara sağolun, ellerinize sağlık diyorum, sizlere'de "TÜRK TULL Dostları" olarak , alın başucunuza koyun , JETHRO TULL dinlerken sayfalarını karıştırın , bakın ne büyük keyif alacaksınız diyorum. Ayrıca kolleksiyon değeri taşıdığını da söylemeliyim. Orhan Kahyaoğlu'nun ilk kitabı "1991 Jethro TULL" karaborsada dahi bulunmuyor..!
Sevgiler.
Bora ÇETİN - Caddebostan 11 Mart 2001
........................................
Not = Sonunda, Kitabı Jethro TULL üyelerine verebildim. Onlar için sakladığım 3 adet kitabı, 30 Mayıs 2004'de konser sonrası yemekte verdim. IAN erken kalktığı için DOANE'a 1 adet ve 1 Adet'de IAN'a vermesi için 2 adet kitap verdim, çok mutlu oldu ve şaşırdı.
Ertesi sabah saat 6:30'da ise otelden ayrılırlarken MARTIN'e 1 adet verdim, çok mutlu oldu, üşenmedi "yağmur altında" minibüse yüklediği bavulunu çıkardı, kilidini açtı ve bana " STAGE LEFT "i imzalayıp verdi.
( Doane'ın IAN'a kitabı verip veremediğini bilmiyorum, Çeşme'de sormayı'da unuttum ! )

Orhan Kahyaoğlu is one of the best poet, music writer in Turkey. He was a friend of mine. In 1991, Orhan's first printed Jethro Tull book is not only first printed Turkish JT book in Turkey, its THIRD printed JT Book in the WORLD ( yes, it's third Jethro Tull book in the world ! ). Orhan is a Tull fan and a poet. So he very impressed IAN ANDERSON's songwriting..... and he translated some song in Turkish ( for himself ) But, after that theres a many TULL songs in Turkish and Orhan decide to share them with Turkish music fans. In 1991 JT first visit in Turkey, first book is printed and very interested by Turkish fans. After 9 years, in 2000, TULL came in Turkey second time. In 9 years, theres a few many Tull albums and Ian Abderson solo albums. So, Orhan and I decided to renew Turkish JT Book. After the 2000 Istanbul concert, we work together with publisher Ozcan Sapan. I give new TULL and IAN albums to Orhan for listen and translate new songs. I Prepared; all B/W photos in the book ( prepare/ edit ), I prepared; front and rear book cover photos ( ı take them from the Istanbul concert ), I prepared; all Tull concert list to 2000 ( ı take some lists from puplic ), I prepared; All Tull Book's List, All TULL Members albums list, All Tull Bootlegs List and I prepared; First Time in The World ! "All TULL Web Site Adresses in the World Wide Web" List ! ..... Yes, 2000 Turkish Tull Book is a very good very satisfied JT book ( for my opinion ) ... I like it and I proud of it. It's a reference guide in the TULLIANs world. Like the first book, the 2000 book is printed just only one publishing. So, now it's a collectible item. ( The first one is more difficult to find .... ) . Thanks Orhan, Thans IAN ..... Thanks Everyone, who listened Jethro Tull.
For the (Last) "Review of AND Magazine" A New Day MAGAZINE #72
........................................
Old News.. Surprise ;..... "New Turkish J.T.BOOK" is coming in A New Day MAGAZINE #70October...
........................................
Old News..... " FIRST...! TURKISH J.T.BOOK" is on ;A New Day MAGAZINE"A New Day MAGAZINE #66..
Thanks MARTIN

A NEW DAY ( Jethro Tull MAGAZINE )
Subscriptions To A NEW DAY ; ( [email protected] )


" TULLBOOKS "

 

My "TULL" BOOK's Collection
Go To First Turkish Book Go To D.Rees Book Go To Flute Solo's  Book Go To Flying Colours Book Go To Tull Lyrics Book Go To Last Turkish Book
Go To 20. Y. Anniversary Book Go To Rock Island Book Go To 25. Y. Anniversary Book Go To DOT COM Book Go To LWTP Book

All "TULL" BOOK's List
( Coming Soon )

 

Copyright ©2003 - 2016, Bora CETIN;
Bu sayfada yer alan tüm yazı ve fotoğraflar "Bora CETIN"e aittir, izinsiz alıntı yapılamaz, kullanılamaz.
( Please Do Not Use Without Permission. )
www.tullturk.com